جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

لندینگ پیج چیست؟ مزایای طراحی صفحه فرود برای کسب و کارها

اولین برخورد کاربران با وب سایت اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا در همان چند دقیقه اولیه، کاربران با یک برسی سریع تصمیم به ماندن و یا ترک صفحه میگیرند. از این روز ارائه و طراحی یک محتوای جذاب برای جذب بیشتر کاربر در صفحه اهمیت دارد. طراحی لندینگ پیج یکی از راهکارهایی است که طراحان وب سایت میتوانند برای جذب کاربران و افزایش ترافیک سایت خود استفاده کنند.

درواقع طراحی صفحه فرود یک فرصت برای کسب وکارها است که خودشان را در اولین برخورد با کاربر به جذاب‌ترین و هوشمندانه‌ترین روش معرفی کنند. اما یک لندینگ پیج تنها برای معرفی کردن استفاده نمیشود و میتوان فعالیت‌های متفاوت زیادی در آن داشت تا کاربر تجربه کاربری خوبی در حین تعامل با آن داشته باشد. باید بدانید که صفحات فرود با اهداف مختلفی طراحی میشوند که اکثر مواقع برای اثر بخشی بیشتر کمپین‌های تبلیغاتی است.

در این مقاله قصد داریم تا ضمن تعریف لندینگ پیج، توضیح دهیم که به چه دلیل داشتن یک صفحه فرود برای کسب و کارها اهمیت دارد. همچنین در ادامه ویژگی‌هایی را که یک صفحه فرود باید داشته باشد تا تاثیرات مثبتی در روند تبلیغات بگذارد را توضیح میدهیم، بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

لندینگ پیج چیست؟ مزایای طراحی صفحه فرود برای کسب و کارها

لندینگ پیج چیست؟

صفحه فرود یا همان Landing Page درواقع یک صفحه در وب سایت است که ویژگی‌های خاصی دارد. هدف طراحی این صفحه با دیگر برگه‌های وب سایت متفاوت است. هدف از طراحی این صفحه جذب کاربران و تبدیل آنها به مشتریان است.

شاید برایتان جالب باشد که علت نام گذاری آن چیست؟! از آنجایی که کاربر اول با این صفحه مواجه میشود و درواقع گفته میشود که بر روی آن فرود آمده است، آن را صفحه فرود نام گذاری کردند.

ویژگی های لندینگ پیج | Landing page

در صفحات فرود باید به دنبال برقراری یک ارتباط موثر با مخاطب هدف باشید. درواقع تک تک کلماتی که نوشته میشود باید انتقال دهنده هدف شما باشد و کاربر را به انجام عمل مورد نظر دعوت و تشویق کند به همین دلیل باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • رعایت نکات لازم برای ایجاد سئو داخلی.
 • استفاده از لینک خارجی را به حداقل برسانید.
 • مخاطبین را به صفحات دیگر هدایت نکنید.
 • از ریسپانسیو بودن و بهینه بودن لندینگ پیج اطمینان حاصل فرمایید.
 • ارائه یک پیشنهاد فوق العاده و خاص برای کاربرانی که این برگه را مشاهده میکنند. (مثلا: با خرید این محصول یک هدیه ویژه از ما دریافت کنید.)
 • استفاده از یک دکمه “Call To Action” جذاب برای مخاطب.
 • استفاده از المان‌های متحرک برای جذب کاربر و هدایت او به بخش اصلی صفحه.
 • استفاده از عکس، کلیپ، نشانه‌ها، و متن‌های مناسب و زیبا.
 • اضافه کردن یک توضیح بسیار مختصر و کوتاه از برندتان برای اعتماد سازی برای کاربر.
 • در دریافت اطلاعات کاربر زیاده‌ روی نکنید و تنها اطلاعات مهم را بخواهید. (برای مثال، مهم ترین چیزی که نیاز دارید ایمیل کاربر است بنابراین از خواستن تاریخ تولید، محل زندگی و غیره صرف نظر کنید)
 • دقت داشته باشید این برگه یک برگه معمولی وب سایت نیست به همین دلیل نیازی به داشتن قسمت‌هایی مانند هدر، فوتر، ساید بار، منوها و … در آن نیست.
 • طراحی منحصربه‌فرد و خلاقانه.
 • استفاده از تکتیک فضای خالی در این برگه برای جذابیت بیشتر.

Landing Page1 لندینگ پیج چیست؟ مزایای طراحی صفحه فرود برای کسب و کارها

آشنایی با کاربردهای صفحات فرود

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، صفحات فرود با اهداف مختلفی طراحی میشوند و همین موضوع باعث ایجاد تنوع در انواع آن میشود. در ادامه 4 تا از مهمترین و رایج‌ترین انواع آن را برایتان توضیح میدهیم.

صفحه محصول: گاهی اوقات شما میخواهید یک محصول ویژه را به طور جداگانه و بسیار خاص به کاربران معرفی کنید. استفاده از یک صفحه فرود برای معرفی محصول میتواند شانس فروش آن را افزایش دهد.

ایمیل مارکتینگ: گاهی اوقات هدف از طراحی یک صفحه فرود برای جلب توجه مخاطب با ارائه یک پیشنهاد ویژه به آنها است. در این صفحات برای مثال با ارائه یک کتاب الکترونیکی و یا دوره آموزشی میتوان مخاطبین را ترغیب به پیگیری و بازدید مجدد کرد.

تبلیغات بنری: این صفحات برای کمپین‌های تبلیغاتی خاصی طراحی میشوند و هدف آنها نیز جلب توجه مخاطبین به موضوع کمپین است. این صفحات با توجه به هزینه‌ها و سرمایه گذاری‌ها، بازگشت سرمایه بالایی برای مدیران وب سایت ‌ها به دنبال دارند.

کمپین تبلیغاتی: یکی از رایج‌ترین کمپین‌های تبلیغاتی که در چند سال گذشته به شدت در بین کاربران طرفدار پیدا کرده است، کمپین بلک فرای دی یا همان جمعه سیاه است. صاحبین کسب و کارها با طراحی یک لندینگ پیج برخی از محصولات و خدمات خاص خود را با تخفیفات و آفرهای منحصر به فرد به کاربران معرفی میکنند. این روش یکی از موثرترین روش‌های جذب کاربر و افزایش فروش است.

Landing Page2 لندینگ پیج چیست؟ مزایای طراحی صفحه فرود برای کسب و کارها

سئوی صفحات فرود

صفحات فرود بخشی از یک کمپین بازاریابی بزرگتر هستند و از آنجایی که هدف از طراحی صفحات فرود، برگزاری یک کمپین افزایش ترافیک است، این صفحات بر روی کلمه کلیدی و Call To Action ها متمرکز هستند. طراح، این صفحات را به گونه‌ای طراحی میکند تا بتواند در نهایت اطلاعات کاربر را دریافت کند. از طرفی باید این کار به صورت کاملا حرفه‌ای انجام شود و برای کاربر تجربه کاربری خوبی را رقم بزند.

اما قبل از اینکه به موضوع جذب کاربر فکر کنیم باید در نظر داشته باشیم که این صفحه باید توسط موتورهای جستجو رتبه مناسبی داشته باشند تا به کاربران نمایش داده و پیشنهاد شوند. به همین دلیل باید آن را سئو و بهینه سازی کنیم. در طراحی صفحات فرود باید به نکته‌های زیر دقت کنیم:

 • کلمه کلیدی مناسب را انتخاب کنید و برای معرفی و استفاده از آن یک استراتژی در متن در نظر بگیرید.
 • باید ساختار محتوای صفحه را به گونه‌ای طراحی کنید تا موتورهای جستجو آن را به خوبی تشخیص دهند.
 • به نشانی‌های وب دقت کنید.
 • در انتهای سرعت لود صفحه را برسی کنید و از بهینه بودن آن اطمینان حاصل فرمایید.
 • تمامی نکات داخلی سئو را رعایت کنید به جز لینک دادن به صفحات متعدد. کاربر باید در نهایت به یک صفحه برای مثال صفحه فروشگاه شما هدایت شود.

Landing Page3 لندینگ پیج چیست؟ مزایای طراحی صفحه فرود برای کسب و کارها

تفاوت لندینگ پیج با صفحه اول وب سایت

صفحه اول سایت و صفحه فرود هر دو صفحات یک وب سایت هستند اما تفاوت‌هایی دارند و هدف خاصی را دنبال میکنند. گاهی اوقات افراد زمانی که صفحه با محتوایی مملو از لینک‌ها، تصاویر و تبلیغات میبینند به اشتباه تصور میکنند که این لندینگ پیج سایت است، در صورتی که اینگونه نیست! باید دقت باشید که یک صفحه فرود درواقع یک صفحه تک‌ منظوره است و کاربر را به یک عمل خاص دعوت میکند.

صفحه اول وب سایت ممکن است تعداد زیادی “Call To Action” داشته باشد، محتوای تبلیغاتی داشته باشد و حتی ترافیک زیادی را به خود جذب کند اما اینها دلیلی برای اینکه لندینگ پیج باشد نیست! شما در صفحه اصلی درحال معرفی برند، محتوا، اعتبار، محصولات و خدمات، دستاوردها و هستید اما صفحات فرود یک هدف خاص را دنبال میکنند و مخاطبین خاصی را هدف قرار میدهند.

Landing Page4 لندینگ پیج چیست؟ مزایای طراحی صفحه فرود برای کسب و کارها

چرا باید صفحه فرود داشته باشیم؟

صفحه فرود طراحی خاص و هدفمندی که دارد میتواند به راحتی مخاطبین شما را جذب کند و ترافیک زیادی را برایتان به ارمغان بیاورد. مهم نیست که در چه حوزه‌ای فعالیت میکنید، شما برای هر نوع کسب و کاری که دارید میتوانید با استفاده از طراحی یک صفحه فرود یک تبلیغات موثر و هدفمند داشته باشید.

با قرار دادن المان‌های خاص و ویژه میتوانید پاسخگوی بسیاری از سوالات کاربران باشید و در نهایت فروش محصولات و خدماتتان را افزایش دهید. صفحه فرود به دلیل کاربردهای خاص و ویژه‌ای که دارد اهمیت زیادی پیدا کرده است. هر شخصی میتواند هدف متفاوتی از طراحی یک لندینگ پیج داشته باشد اما به طور کلی مزایایی که از طراحی این صفحات نصیب کسب و کارها میشود عبارت اند از:

 1. فروش مستقیم به کاربر
 2. ایجاد مخاطب جدید و جذب ترافیک بالا
 3. برقراری ارتباط موثر
فروش مستقیم به کاربر

اگر در آینده برای رفتن به سینما به صفحه‌ی رزرو صندلی‌ها مراجعه کردید صفحه را به دقت برسی کنید، این صفحه به نوعی یک صفحه فرود محسوب میشود. در صفحات فرود معمولا به یک محصول خاص پرداخته میشود و کاربر را مستقیما به خرید ان محصول دعوت میکند.

Landing Page5 لندینگ پیج چیست؟ مزایای طراحی صفحه فرود برای کسب و کارها

ایجاد مخاطب جدید و جذب ترافیک بالا

یکی از بهترین نتایجی که استفاده از لندینگ پیج برای کسب و کارتان دارد جذب مخاطب است. از آنجایی که این تنها یک صفحه مجزا است به راحتی میتوانید آن را سئو کنید تا بیشتر دیده شود. از طرفی برای اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی نیز مناسب‌تر است. منظور ما این است که این صفحات را میتواند سریع‌تر و راحت‌تر در دید کاربران قرار داد و به دنبال آن نیز مخاطبین بیشتری جذب میکنید. از ایمیل‌هایی که جمع آوری کردید میتوانید برای ارتباط‌های بعدی نیز استفاده کنید.

برقراری ارتباط موثر

از آنجایی که طراحی این صفحات بسیار هدفمند بوده و تک تک المان های قرار داده شده در این صفحات با برنامه ریزی هستند و یک هدف خاصی را دنبال میکنند، کاربر راحت تر میتواند با آنها ارتباط بر قرار کند. شما به کمک صفحات فرود میتوانید کاربران را وارد فرآیند بازاریابی محصولات و خدماتتان کنید و در آنها را نهایت به مشتریان خود تبدیل کنید.

نتیجه گیری

به خاطر داشته باشید که لندینگ پیج باید تنها بر روی یک هدف متمرکز باشد در غیر این صورت دیگر یک صفحه فرود نیست و همانند صفحه اول سایتتان میشود. نحوه دعوت شما برای انجام یک کار در صفحه اهمیت زیادی دارد و تعیین کننده این است که کاربر درنهایت برای خرید وارد سایتتان میشود یا خیر.

بنابراین با طراحی یک استراتژی استاندارد مسیری را طراحی کنید و با دادن اطلاعات مهیج کم کم کاربر را به سوی خرید هدایت کنید. حتما از دکمه‌های Call To Action استفاده کنید و به یاد داشته باشید که این صفحات را باید به اصطلاح سبک طراحی کنید تا سرعت بهینه‌ای داشته باشند. امیدوارم که از این مطلب لذت برده باشید. اگر نکته کاربردی و مهم دیگری در این زمینه میدانید خوشحال میشویم که آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + شانزده =

محبوبترین پست ها