جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

افزایش سرعت وب سایت وردپرسی با 12 مرحله عملی

افزایش سرعت وردپرس

داشتن یک سایت سریع برای هر پروژه یا کسب و کاری بسیار مهم است.

موتورهای جستجو مانند گوگل سرعت صفحه را یک عامل رتبه بندی می دانند زیرا بر تجربه کلی کاربر تأثیر می گذارد. وردپرس ابزارها و ویژگی های مختلفی را ارائه می دهد که بر سرعت صفحه شما تأثیر می گذارد. ما نشان خواهیم داد که چگونه از این ویژگی ها برای افزایش سرعت وردپرس استفاده کنیم.

بهبود زمان بارگذاری سایت می تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

 • افزایش رتبه در موتورهای جستجو
 • نرخ پرش را کاهش دهید
 • تبدیل های بالاتری دریافت کنید

این راهنما 12 مرحله عملی را به اشتراک می گذارد که می تواند سرعت سایت وردپرس شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. با حمایت از بینش های متخصص، نکات ارزشمندی را یاد خواهید گرفت و بهینه سازی سرعت وردپرس را بهتر درک خواهید کرد.

 

سرعت وب سایت وردپرسی خود را تست کنید

قبل از کار بر روی وب‌سایت خود، انجام تست‌های سرعت برای ثبت عملکردتان و بهبود آن ضروری است. GTmetrix و Pingdom برخی از محبوب‌ترین ابزارهای تست سرعت فریمیوم هستند.

موارد حیاتی وب اصلی معیارهای اصلی برای بهینه سازی نتایج تست سرعت شما هستند. معیارهای اصلی حیاتی وب عبارتند از:

 • Largest Contentful Paint (LCP) – زمان بارگذاری صفحه را بررسی می کند، به خصوص اینکه صفحه وب با چه سرعتی مهمترین عناصر خود را ارائه می دهد. برای ارائه یک تجربه کاربری خوب، هدف خود را به امتیاز 2.5 ثانیه یا کمتر اختصاص دهید.
 • First Input Delay (FID) – تعامل صفحه، عمدتاً زمان پاسخگویی از اولین تعامل کاربر تا پاسخ مرورگر وب را محاسبه می کند. امتیاز ایده آل برای FID 100 میلی ثانیه یا کمتر است.
 • Cumulative Layout Shift (CLS) – تجربه بصری و پایداری صفحه را با محاسبه مقدار کل تغییرات غیرمنتظره چیدمان اندازه گیری می کند. سعی کنید نمره CLS 0.1 یا کمتر داشته باشید.
تست سرعت با gtmetrix
gtmetrix

12 روش برای افزایش سرعت وب سایت وردپرس

پس از تست سرعت سایت خود، در اینجا 12 روش برای افزایش سرعت وب سایت وردپرسی خود آورده شده است.

ما موارد زیر را بر اساس سطح دشواری آنها لیست می کنیم. برخی از روش‌های مبتدی پسند شامل انتخاب برنامه میزبانی مناسب و استفاده از افزونه کش وردپرس است. از سوی دیگر، راه حل های پیشرفته تر شامل ارائه محتوا از طریق HTTP/2 است.

افزایش سرعت وب سایت - هاست ارزان وردپرسی
WordPress Hosting

یک طرح میزبانی مناسب برای وب سایت وردپرس خود انتخاب کنید

ارائه دهندگان میزبانی وب و برنامه ها بر سرعت سایت تأثیر زیادی دارند. بنابراین، شناسایی نیازهای وب سایت شما برای انتخاب میزبان وب مناسب ضروری است.

برخی از عواملی که باید هنگام انتخاب یک ارائه دهنده میزبانی وب برای آپلود یا مهاجرت یک وب سایت باید درنظر بگیرید عبارتند از:

 • وب سرور سریع – بر سرعت بارگذاری برای همه وب سایت هایی که از ارائه دهنده میزبانی استفاده می کنند تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، آریان وب از سرورهای وب LiteSpeed (LSWS) به عنوان وب سرور اصلی استفاده می کند که دارای موتور کش پیشرفته است. LiteSpeed به جای اینکه هر بار درخواست جدیدی ایجاد کند، فایل های کش فشرده را ذخیره می کند و سرعت صفحه وردپرس شما را بهینه می کند.
 • ویژگی های وردپرس – به طور خاص به سرعت بخشیدن به وب سایت های وردپرس کمک کنید. به عنوان مثال، آریان وب به طور خودکار افزونه LiteSpeed Cache را برای همه کاربران وردپرس نصب می کند.
 • پشتیبانی قابل اعتماد مشتری – تضمین می کند که میزبانی وب شما سرعت سایت شما را کاهش نمی دهد. علاوه بر این، پشتیبانی پاسخگو از مشتری برای رفع هر مشکلی از جمله زمان خرابی یا زمان بارگذاری کند ضروری است.
هنگامی که یک ارائه دهنده هاست را انتخاب کردید، زمان آن است که مناسب ترین برنامه را برای سایت وردپرس خود انتخاب کنید. به طور کلی، ارائه دهندگان هاست انواع مختلفی را برای وردپرس ارائه می دهند:
 • هاست اشتراکی. یک نوع میزبانی سطح ورودی که از چندین وب سایت در یک سرور پشتیبانی می کند و منابع آن را به اشتراک می گذارد. برنامه های میزبانی وب آریان وب از 10 هزار تومان در ماه شروع می شود.
 • میزبانی ابری. یک نوع میزبانی برتر که منابع اختصاصی را از شبکه ای از چندین سرور ارائه می دهد. استفاده از آن به اندازه هاست اشتراکی ساده است. مجموعه برنامه های میزبانی ابری آریان وب از 4 دلار در ماه شروع می شود.
 • سرور مجازی (VPS). نوعی هاستینگ که به کاربران دسترسی روت و منابع اختصاصی می دهد. برای راه اندازی و نگهداری آن نیاز به تخصص فنی دارد. میزبانی سرور مجازی آریان وب از 5 دلار در ماه شروع می شود.
 • هاست وردپرس. نوعی هاست اشتراکی که به طور خاص برای بهینه سازی عملکرد و امنیت وردپرس طراحی شده است. برای تفکیک جزئیات برنامه های میزبانی وردپرس آریان وب به جدول زیر نگاهی بیندازید – از قیمت گذاری تا منابع سرور میزبانی اختصاص داده شده:

مقدار محتوایی را که می خواهید آپلود کنید و ترافیک پیش بینی شده خود را از قبل در نظر بگیرید تا بهترین عملکرد سایت وردپرس را داشته باشید. در حالت ایده آل، این طرح باید منابع کافی برای استفاده روزانه داشته باشد و فضای کمی برای افزایش غیرمنتظره ترافیک بالا و ارتقاء داشته باشد.

در حالی که طبیعی است که بخواهید در صورت امکان در پول خود صرفه جویی کنید، میزبانی باید اولویت اصلی در بودجه شما باشد. این یک سرمایه گذاری اساسی است که می تواند به طور کلی به افزایش عملکرد سایت شما کمک کند.

 

نزدیکترین مکان سرور را انتخاب کنید

مکان سرور شما تعیین می‌کند که با چه سرعتی می‌تواند درخواست‌ها را برای بارگیری وب‌سایت شما ارسال و دریافت کند. هر چه فاصله فیزیکی بین شما و سرور بیشتر باشد، دریافت و پردازش درخواست بیشتر طول می کشد. انتخاب مکان مناسب سرور می تواند تأخیر را کاهش دهد.

تأخیر بالا سرعت وب سایت را کند می کند که تجربه کلی کاربر را بدتر می کند. وب سایت هایی با محتوای سنگین اغلب دارای تأخیر بالایی هستند، مانند آنهایی که دارای تصاویر، انیمیشن ها و ویدیوهای زیادی هستند.

هنگام خرید هاست، نزدیک ترین مکان سرور به مخاطبان هدف خود را انتخاب کنید.

آریان وب دارای 10 مرکز داده در ایران، اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی و آسیا است. اگر قبلاً صاحب وب سایتی هستید و می خواهید مکان سرور خود را تغییر دهید، با ارائه دهنده هاست خود تماس بگیرید. آریان وب این فرآیند را برای شما ساده خواهد کرد.

 

از شبکه تحویل محتوا استفاده کنید

CDN شبکه ای از سرورهای توزیع شده جغرافیایی است که برای سرعت بخشیدن به روند ارائه وب سایت ها به مرورگرهای کاربران با هم کار می کنند.

این راه حل عالی برای یک سایت جهانی وردپرس با مخاطبان هدف واقع در مکان های مختلف است. یک CDN فاصله بین کاربر و سرور را کوتاه می کند و به طور قابل توجهی تاخیر را کاهش می دهد و سرعت صفحه وردپرس شما را افزایش می دهد.

یک CDN با ذخیره کپی از محتوای ثابت یک وب سایت در حافظه پنهان کار می کند. هنگامی که کاربر از وب سایت بازدید می کند، سرور نزدیک به آنها محتوا را بارگذاری می کند و تعداد درخواست های HTTP خارجی را کاهش می دهد.

وردپرس با گزینه های مختلف CDN به خوبی کار می کند. برخی از ارائه دهندگان هاستینگ بسته های CDN را با برنامه های خود ارائه می دهند.

تاثیر cdn در سرعت سایت
CDN

یک افزونه کش وردپرس نصب کنید

هنگام ایجاد تغییرات در وب سایت وردپرس خود، ممکن است محتوای شما به طور خودکار در قسمت جلویی به روز نشود. کاربران اغلب برای نمایش به روز رسانی ها نیاز به پاک کردن حافظه پنهان دارند. با این حال، وب کش سرعت وب سایت های وردپرس را افزایش می دهد.

بنابراین، افزونه های کش وردپرس می توانند به مدیریت بهتر کش شما کمک کنند. ابزار و تنظیمات مناسب حتی می تواند عملکرد سایت شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. یکی از محبوب ترین افزونه های کش وردپرس LiteSpeed Cache است.

برخلاف سایر پلاگین های کش، LiteSpeed مستقیماً با وب سرور ادغام می شود. این ورودی ها را به خاطر می آورد و وابستگی ها را برای مدیریت هوشمندانه حافظه پنهان تجزیه و تحلیل می کند.

علاوه بر این، LiteSpeed سایر برنامه های کش را نیز ارائه می دهد. این قابلیتی است که زمان پاسخگویی وب سایت را تا 10 درصد بهبود می بخشد و زمان بازیابی نتایج پرس و جو را تا حد زیادی کاهش می دهد.

برای نصب LiteSpeed یا سایر برنامه های کش با ما در تماس باشید.

یک قالب وردپرس بهینه را انتخاب کنید

قالب وردپرسی که استفاده می کنید می تواند بر سرعت وب سایت شما تأثیر بگذارد. انتخاب یک تم بهینه شده برای افزایش سرعت سایت وردپرس ضروری است.

برای انتخاب یک تم وردپرس سریع به معیارهای زیر توجه کنید:

 • کد بهینه شده. کد تم باید مطابق با استانداردهای کنسرسیوم وب جهانی (W3C) و وردپرس باشد تا از مشکلات عملکرد یا امنیتی جلوگیری کند. از ابزارهایی مانند HTML Markup Validation Service و افزونه رایگان Theme Check برای اعتبارسنجی سریع کد یک موضوع استفاده کنید.
 • سبک وزن. یک تم سبک فقط با ویژگی های لازم همراه است. کد آن باید حداقل درهم و برهمی داشته باشد و اندازه فایل جاوا اسکریپت و CSS در حالت ایده آل باید کمتر از 100 کیلوبایت باشد. قالب های پیش فرض وردپرس به طور کلی در این دسته قرار می گیرند.
 • سازگاری مرورگر. متأسفانه، همه تم های وردپرس نمی توانند در مرورگرهای مختلف عملکرد خوبی داشته باشند. انتخاب تم سازگار با مرورگرها به شما امکان می دهد بهترین تجربه را برای هر کاربری ارائه دهید.
 • پاسخگویی موبایل. هنگامی که یک تم پاسخگوی تلفن همراه است، می تواند بدون کاهش سرعت خود را با صفحه نمایش تلفن همراه سازگار کند. با بیش از نیمی از کل ترافیک وب که از دستگاه های تلفن همراه منشا می گیرد، پاسخگویی برای اطمینان از دسترسی و جذب بازدیدکنندگان ضروری است.
 • AMP. فناوری صفحات موبایل شتاب (AMP) به سایت‌های وردپرس امکان بارگذاری سریع‌تر روی دستگاه‌های تلفن همراه را می‌دهد. انتخاب یک تم آماده AMP می تواند به طور قابل توجهی سرعت سایت تلفن همراه شما را بهبود بخشد.

یکی از تم های وردپرس که از همه این معیارها استفاده می کند، تم Astra است. از ابتدا ساخته شده است تا در عین ارائه ویژگی‌ها و زیبایی‌شناسی که در یک موضوع به دنبال آن هستیم، سریع و آسان باشد.

هاست ویژه برای سایت وردپرسی
WordPress Hosting

بهینه سازی تصاویر

تصاویر برای زیبایی شناسی یک وب سایت حیاتی هستند. آنها یکی از بهترین راه ها برای جلب توجه، نشان دادن یک محصول یا برانگیختن یک احساس خاص هستند.

با این حال، تصاویر بزرگ می توانند به طور قابل توجهی به اندازه صفحه کمک کنند و زمان بارگذاری را کاهش دهند. در واقع، تصاویر حدود 45 درصد از اندازه کل صفحه متوسط را تشکیل می دهند.

در اینجا چند نکته برای بهینه سازی تصاویر برای سایت های وردپرس وجود دارد:

 • مطمئن شوید که حجم فایل 500 کیلوبایت یا کمتر باشد. قبل از آپلود هر تصویر، اندازه فایل آن را بررسی کنید. به طور کلی، تصاویر بزرگتر از 500 کیلوبایت به طور قابل توجهی کندتر بارگیری می شوند. از ابزاری مانند TinyPNG برای فشرده سازی تصاویر استفاده کنید.
 • از فرمت فایل پیشنهادی استفاده کنید. فرمت های مختلف تصویر از روش های مختلف فشرده سازی فایل استفاده می کنند. در نتیجه، برخی از فرمت های فایل برای استفاده های خاص مناسب تر از بقیه هستند. در اینجا برخی از رایج‌ترین فرمت‌های فایل تصویری و بهترین آنها آورده شده است:
  JPEG – از فشرده سازی با اتلاف استفاده می کند، به این معنی که تصویر برخی از اطلاعات را به نفع اندازه کوچکتر از دست می دهد. JPEG های پیشرفته می توانند تجربه کاربر و عملکرد وب سایت را بهبود بخشند.
  PNG – از فشرده سازی بدون تلفات استفاده می کند که تمام اطلاعات را در یک تصویر حفظ می کند و بهترین وضوح را تضمین می کند. PNG فرمت پیشنهادی برای گرافیک و طراحی است.
  WebP – این فرمت فایل به دلیل ترکیب فشرده سازی با اتلاف و بدون تلفات محبوبیت پیدا می کند. با استفاده از WebP، می توانید تصویری با وضوح بالا کوچکتر از یک فایل JPEG یا PNG ارائه دهید.
 • تصاویر بارگذاری تنبل. هنگامی که بارگذاری تنبل وردپرس فعال است، تصاویر در یک صفحه در صورت درخواست بارگیری می شوند. این روش سرعت سایت را بهبود می بخشد زیرا وب سایت مجبور نیست همه تصاویر را به طور همزمان بارگیری کند و فقط زمانی که کاربر برای مشاهده آنها به پایین اسکرول می کند.

پلاگین های غیرفعال شده را حذف نصب کنید

یک افزونه وردپرس به گسترش عملکرد ویژگی ها و عملکرد سایت شما کمک می کند. با این حال، برخی از افزونه‌ها می‌توانند منابع فشرده باشند یا از فایل admin-ajax.php استفاده زیادی داشته باشند، که باعث کاهش عملکرد می‌شود.

باید از داشتن تعداد زیاد افزونه های وردپرس خودداری کنید و مطمئن شوید که افزونه هایی را که دیگر استفاده نمی کنید حذف کنید.

غیرفعال کردن یک افزونه کافی نیست زیرا هنوز به سایت شما متصل است. یک ترفند بهینه سازی افزونه وردپرس این است که افزونه های استفاده نشده را به طور کامل از داشبورد خود حذف کنید.

خوشبختانه، حذف اکثر افزونه ها ساده است. از داشبورد خود، به Plugins بروید، افزونه غیرفعال شده را پیدا کنید و حذف را انتخاب کنید.

افزونه‌های غیرفعال ممکن است برخی از پرس‌و‌جوهای پایگاه داده و پیکربندی وردپرس باقی‌مانده را به جا بگذارند، که نیاز به مراحل اضافی برای حذف کامل آنها دارد. این وضعیت در مورد پلاگین های امنیتی یا کش رایج است.

قبل از حذف یک افزونه غیرفعال شده، اسناد رسمی افزونه را بررسی کنید که نحوه حذف صحیح آن را پوشش می دهد. به عنوان مثال، Yoast SEO یک مقاله جامع در مورد نحوه حذف کامل افزونه خود دارد.

اگر افزونه راهنمای حذف کامل نصب ندارد، باید تنظیمات باقیمانده و فایل های پایگاه داده را به صورت دستی حذف کنید.

برای جلوگیری از حذف مکرر افزونه های وردپرس، سعی کنید در وهله اول از کدام افزونه ها استفاده کنید، انتخابی تر و عمدی تر باشید:

 • همیشه ابتدا توسعه دهنده را بررسی کنید. در حالت ایده‌آل، توسعه‌دهنده باید سابقه ایجاد افزونه‌های قابل اعتماد و پاسخ به بازخورد کاربران را داشته باشد. آنها همچنین باید به طور مرتب افزونه را به روز کنند.
 • از بازارهای قابل اعتماد استفاده کنید. اگر می خواهید افزونه ای را از منبع شخص ثالث نصب کنید، مطمئن شوید که قابل اعتماد است. opentheme.ir یکی از این موارد است. منابع نامعتبر به احتمال زیاد دارای افزونه های بی کیفیتی هستند که شامل بدافزار هستند.
 • فقط پلاگین های لازم را نصب کنید. قبل از نصب هر افزونه، از خود بپرسید که آیا برای وب سایت شما ضروری است یا خیر. هرچه تعداد پلاگین های کمتری داشته باشید، سایت وردپرس شما سبک تر و سریع تر خواهد بود.

پلاگین های کمتر باعث عملکرد بهتر می شود. با این حال، کیفیت افزونه به همان اندازه مهم است. در واقع، یک پلاگین بی کیفیت می تواند باعث مشکلات عملکرد ویرانگر شود. بنابراین، انجام تحقیقات مناسب از قبل ضروری است.

 

از آخرین نسخه PHP استفاده کنید

PHP یک زبان برنامه نویسی است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد وب سایت های پویا و تعاملی ایجاد کنند. بر اساس W3Techs، 78.4٪ از تمام وب سایت ها از PHP با یک زبان برنامه نویسی سرور قابل شناسایی استفاده می کنند. سیستم مدیریت محتوا وردپرس و تمامی وب سایت های ساخته شده بر روی آن به زبان PHP نوشته شده اند.

PHP مانند هر نرم افزار دیگری از زمان اولین انتشار خود به روز رسانی های مداوم را پشت سر گذاشته است. هر نسخه جدید PHP بهبود عملکرد و امنیت را معرفی می کند.

بر اساس تست بنچمارک فورونیکس، PHP 8.0 10 درصد بهتر از نسخه قبلی خود، PHP 7.4 عمل می کند. دارای بسیاری از ویژگی ها و بهینه سازی های جدید است که کارایی زبان را بهبود می بخشد.

یکی از ویژگی های کلیدی جدید PHP 8.0 کامپایل سازی به موقع (JIT) است. به زبان ساده، JIT به PHP 8.0 اجازه می دهد تا برنامه را بلافاصله قبل از اجرا در کد ماشین کامپایل کند. با فعال کردن ردیابی JIT، عملکرد PHP 8.0 در وردپرس حتی سریعتر است.

در حال حاضر وردپرس از PHP 7.3 یا بالاتر پشتیبانی می کند. متأسفانه 32.38 درصد از وب سایت های وردپرسی هنوز از نسخه ای از PHP استفاده می کنند که وردپرس دیگر از آن پشتیبانی نمی کند. علاوه بر این، کمتر از ۲ درصد از وب سایت های وردپرسی از آخرین نسخه PHP استفاده می کنند.

اگر هنوز از نسخه قدیمی PHP استفاده می کنید، ویژگی های جدید، بهبود عملکرد و وصله های امنیتی را از دست خواهید داد. علاوه بر افزایش سرعت سایت وردپرس شما، به روز رسانی PHP امنیت کلی آن را نیز تضمین می کند.

هسته، پلاگین ها و تم های وردپرس را به طور منظم به روز کنید

با به روز رسانی سایت وردپرس خود، مطمئن خواهید شد که وب سایت شما همیشه آخرین پیشرفت های عملکرد و امنیت را دارد. امنیت و عملکرد به هم مرتبط هستند – اگر یک سایت وردپرس آسیب پذیر باشد، می تواند کند شود یا حتی غیرقابل استفاده باشد.

وردپرس هکرهایی را جذب می کند که دائماً به دنبال آسیب پذیری های امنیتی به عنوان یک پلت فرم منبع باز هستند. در نتیجه، به روز نگه داشتن وردپرس بسیار مهم است.

خوشبختانه، از نسخه 5.5 وردپرس، به‌روزرسانی‌های خودکار هسته، افزونه‌ها و تم‌های وردپرس را می‌توان به راحتی مستقیماً از داشبورد فعال کرد. با این اوصاف، شما همچنان می توانید آنها را به صورت دستی به روز کنید.

هسته وردپرس را به روز کنید

می‌توانید به‌روزرسانی‌های خودکار را برای ارتقاهای جزئی فقط برای هسته وردپرس فعال کنید، که ما به اکثر کاربران توصیه می‌کنیم. به روز رسانی های اصلی ممکن است تغییرات قابل توجهی را اضافه کنند که ممکن است مناسب سایت وردپرس شما نباشد.

برای انتخاب نحوه به‌روزرسانی خودکار نرم‌افزار اصلی وردپرس، وارد داشبورد خود شوید و به قسمت به‌روزرسانی‌ها بروید:

 • اگر به‌روزرسانی‌های خودکار جزئی قبلاً فعال شده باشند، پیامی را مشاهده می‌کنید که می‌گوید «این سایت به‌طور خودکار فقط با نسخه‌های نگهداری و امنیتی وردپرس به‌روز می‌شود».
 • اگر می‌خواهید به‌روزرسانی‌های خودکار اصلی را فعال کنید، روی فعال کردن به‌روزرسانی‌های خودکار برای همه نسخه‌های جدید وردپرس کلیک کنید. پس از فعال شدن این مورد، پیام «این سایت به طور خودکار با هر نسخه جدید وردپرس به روز می شود» ظاهر می شود.

از طرف دیگر، با آریان وب، می توانید به روز رسانی خودکار هسته وردپرس را از طریق سی پنل فعال کنید!

افزونه های وردپرس را به روز کنید

برای به روز رسانی یک افزونه، وارد داشبورد شوید و به قسمت Plugins → Installed Plugins بروید. افزونه‌ای را که می‌خواهید به‌روزرسانی کنید پیدا کنید و Update now را انتخاب کنید. همچنین، می‌توانید از ستون به‌روزرسانی‌های خودکار، فعال کردن به‌روزرسانی‌های خودکار را انتخاب کنید.

تم های وردپرس را به روز کنید

برای به‌روزرسانی یک طرح زمینه، به Appearance → Themes بروید و روی تمی که می‌خواهید به‌روزرسانی شود کلیک کنید. برای به‌روزرسانی دستی طرح زمینه، اکنون به‌روزرسانی را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید فعال کردن به‌روزرسانی‌های خودکار را انتخاب کنید.

آپدیت خودکار
Enable auto updates

مشابه افزونه ها، هنگام اعمال به روز رسانی مراقب باشید. قبل از به‌روزرسانی تم‌ها، بررسی یادداشت‌های نسخه جدید به شدت توصیه می‌شود.

نکته دیگر استفاده از تم کودک است. یک پوسته فرزند ویژگی های تم والد خود را به ارث می برد اما به کاربران وردپرس اجازه می دهد آن را بدون تغییر قالب اصلی تغییر دهند. در نتیجه، اعمال به‌روزرسانی‌های طرح زمینه والدین، تغییرات شما را در طرح زمینه فرزند حفظ می‌کند.

بهینه سازی پایگاه داده وردپرس

پایگاه داده جایی است که تمام اطلاعات وب سایت شما در آن ذخیره می شود – از پست ها و صفحات گرفته تا تنظیمات تم و افزونه. وردپرس از MySQL به عنوان پایگاه داده پیش فرض خود استفاده می کند.

با گذشت زمان، پایگاه داده وردپرس شما ممکن است اطلاعات غیر ضروری را جمع آوری کند که وب سایت شما را پر کند. داده‌های غیر ضروری ممکن است شامل ویرایش‌های پست، نظرات حذف شده، تنظیمات افزونه قدیمی و برچسب‌های استفاده نشده باشد.

اگر به حال خود رها شود، یک پایگاه داده متورم، بازیابی سریع اطلاعات خاص را برای سرورها دشوارتر می کند. این شرایط بر عملکرد سایت تأثیر می گذارد و سرعت کلی آن را کاهش می دهد. در مقابل، یک پایگاه داده بهینه شده می تواند سریعتر به پرس و جوها پاسخ دهد.

خوشبختانه راه هایی برای بهینه سازی پایگاه داده وردپرس شما وجود دارد.

روش اول استفاده از phpMyAdmin است – یک سیستم مدیریت پایگاه داده منبع باز همراه با بسیاری از حساب های میزبانی، از جمله موارد ارائه شده توسط آریان وب.

 1. در حساب میزبانی خود، phpMyAdmin را باز کنید. در hPanel، به پایگاه داده → phpMyAdmin بروید.
 2. در زیر لیست پایگاه‌های داده فعلی، نام پایگاه داده‌ای را که می‌خواهید بهینه کنید انتخاب کنید و روی Enter phpMyAdmin کلیک کنید.
 3. پس از هدایت به phpMyAdmin، نام پایگاه داده را از نوار کناری ناوبری انتخاب کنید.

  مدیریت دیتابیس با PHP My Admin
  phpMyAdmin
 4. روی تب Structure کلیک کنید، سپس به پایین اسکرول کنید تا به انتهای جدول برسید و Check all را انتخاب کنید.
 5. در منوی کشویی گزینه Optimize Table را انتخاب کنید.

  بهینه سازی جداول دیتابیس
  Optimize Table – Datebase
 6. هنگامی که فرآیند انجام شد، پیامی دریافت خواهید کرد که می گوید پرس و جوی SQL شما با موفقیت اجرا شد: Your SQL query has been executed successfully

 

روش دوم استفاده از افزونه پایگاه داده وردپرس مانند WP-DB Manager است.

 1. از داشبورد مدیریت وردپرس خود، WP-DB Manager را نصب و فعال کنید.
 2. به پایگاه داده → Optimize DB بروید.
 3. برای تمام جداول پایگاه داده ای که می خواهید بهینه سازی کنید، بله را انتخاب کنید.
 4. Optimize را انتخاب کنید.

نکته مهم:
بهینه سازی پایگاه داده شما خطرناک ترین روش برای بهینه سازی سرعت وردپرس است. اگر این کار به درستی انجام نشود، خطر ازبین شدن رفتن وب سایت خود را دارید. تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده وردپرس قبل از بهینه سازی آن ضروری است.

 

HTML، CSS و جاوا اسکریپت را کوچک کنید

اگر تا به حال یک فایل CSS، HTML یا جاوا اسکریپت را باز کرده باشید، متوجه خواهید شد که برخی از آنها تعداد زیادی فاصله، شکستگی خط، نظرات و کاراکترهای اضافی دارند. اگرچه این باعث می‌شود این فایل‌ها برای سایر توسعه‌دهندگان خواناتر شوند، اما درهم و برهم است و بارگذاری سایت را کندتر می‌کند.

کوچک کردن فایل‌های CSS، HTML و JavaScript به معنای حذف کاراکترهای غیر ضروری برای کاهش اندازه فایل است. می توانید سرعت وردپرس را با فایل های کوچکتر افزایش دهید زیرا انتقال داده ها بین سرورها و مرورگرها سریعتر خواهد بود.

برای مقایسه یک فایل غیرمینی شده و کوچک شده به گرافیک زیر نگاه کنید.

فشرده کردن سایت
minify

دو راه اصلی برای کوچک کردن یک فایل جاوا اسکریپت، HTML یا CSS وجود دارد:

 1. از یک ابزار آنلاین استفاده کنید. وب سایت minifier.org به شما امکان می دهد تا محتوای فایل های جاوا اسکریپت، CSS و HTML را به صورت خودکار کوچک کنید. به سادگی فایل های قدیمی را با نسخه های کوچک شده جایگزین کنید.
 2. یک افزونه minifying نصب کنید. چندین افزونه بهینه سازی سرعت وردپرس به شما امکان می دهند فایل های HTML، جاوا اسکریپت و CSS را کوچک کنید – یکی از آنها Fast Velocity Minify است. انواع فایل هایی را که می خواهید کوچک کنید در تنظیمات افزونه انتخاب کنید.

کوچک سازی فایل یکی از ساده ترین و موثرترین راه ها برای بهینه سازی عملکرد وب سایت است. اغلب، اندازه فایل را در حدود 40-60٪ کاهش می دهد. افزونه‌های کش مانند LiteSpeed، W3 Total Cache و Autoptimize نیز قابلیت کوچک‌سازی را ارائه می‌کنند.

ارائه محتوا از طریق HTTP/2

پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) پایه و اساس ارتباطات داده در شبکه جهانی وب است. این نحوه تبادل اطلاعات مشتریان و سرورها است.

به عنوان مثال، هنگامی که شخصی می خواهد از yourdomain.com بازدید کند، مرورگر او یک درخواست HTTP را به یک سرور راه دور ارسال می کند که آن را پردازش کرده و محتوای وب سایت را بارگیری می کند.

اولین تکرار HTTP، HTTP/1، کاملا موثر است. با این حال، در مقایسه با نسخه جدیدتر، HTTP/2، بسیار کندتر است.

در اینجا برخی از مزایای HTTP/2 نسبت به HTTP/1 آورده شده است:

 • ارتباط کارآمد. HTTP/2 از یک پروتکل باینری استفاده می کند که برای ارتباط بین ماشین ها طراحی شده است. در مقایسه با پروتکل مبتنی بر متن HTTP/1، پردازش داده های باینری ساده تر است.
 • اولویت بندی وزنی. با HTTP/2، توسعه دهنده وب سایت می تواند تصمیم بگیرد که کدام محتوا باید ابتدا بارگیری شود. این ویژگی به مرورگرها اجازه می‌دهد ابتدا محتوای سبک‌تر مانند متن را بارگیری کنند و این تصور را ایجاد کند که وب‌سایت سریع‌تر بارگذاری می‌شود.
 • مالتی پلکس کردن. با HTTP/1، مرورگر فقط می تواند عناصر را یک به یک بارگیری کند. HTTP/2 با اجازه دادن به مرورگرها برای بارگیری انواع مختلف محتوا در یک اتصال بهبود می یابد.
 • فشار سرور. HTTP/2 به سرورها اجازه می دهد قبل از درخواست مرورگر محتوا را ارسال کنند.
 • فشرده سازی پیشرفته. در مقایسه با HTTP/1، HTTP/2 فشرده‌سازی از HPACK استفاده می‌کند که می‌تواند افزونگی را در بسته‌های HTTP مبادله‌شده حذف کند. HPACK پیام‌های HTTP را کوچک‌تر می‌کند که زمان بارگذاری را کوتاه می‌کند.

خوشبختانه، اکثر ارائه دهندگان هاست وردپرس در حال حاضر به طور پیش فرض از HTTP/2 استفاده می کنند. نیازی به شروع دستی مهاجرت نیست زیرا LiteSpeed، نرم افزار وب سرور مورد استفاده توسط آریان وب، به طور بومی از HTTP/2 پشتیبانی می کند.

ارائه دهندگان میزبانی وردپرس که از سرورهای Nginx استفاده می کنند نیز به صورت بومی از HTTP/2 پشتیبانی می کنند، در حالی که سرورهای Apache در سال 2015 پشتیبانی را اضافه کردند. اگر میزبان وب شما از Apache استفاده می کند، با آنها تماس بگیرید تا تأیید کنید که پشتیبانی HTTP/2 در دسترس است یا خیر.

با این حال، اگر مطمئن نیستید که سایت وردپرس شما از HTTP/2 استفاده می کند یا خیر، از ابزار تست HTTP/2 و HTTP2.Pro برای بررسی استفاده کنید. اگر معلوم شد که وب‌سایت شما همچنان از HTTP/1 استفاده می‌کند، بررسی کنید که میزبان وب شما HTTP/2 را ارائه می‌دهد یا خیر و برای شروع انتقال با آن‌ها تماس بگیرید.

علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که نصب گواهی SSL برای HTTP/2 به شدت توصیه می شود، زیرا تقریباً همه مرورگرها فقط از طریق یک اتصال رمزگذاری شده از HTTP/2 پشتیبانی می کنند.

چک لیست سایت وردپرس خود را سرعت بخشید

اطمینان حاصل کنید که هر کاری برای سرعت بخشیدن به سایت وردپرس خود انجام داده اید و از تمام ابزارها و ویژگی های موجود استفاده کرده اید.

نتیجه

یک وب سایت وردپرس کند بازدیدکنندگان را ناامید می کند و بر رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر منفی می گذارد. داشتن یک وب سایت سریع برای اطمینان از تجربه کاربری خوب و بهینه سازی موتور جستجو ضروری است.

در این راهنما 12 روش برای افزایش سرعت وردپرس را بررسی کرده ایم. ما روش ها را از مبتدی ترین نکات تا مراحل پیشرفته تر فهرست کردیم.

امیدواریم این راهنما به شما کمک کرده باشد تا بهترین روش ها را برای سرعت بخشیدن به سایت وردپرس خود اعمال کنید. اگر سوالی دارید یا نکات اضافی برای بهینه سازی سرعت وردپرس دارید، لطفاً آنها را در قسمت نظرات مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 2 =

محبوبترین پست ها